Aile destek paketinden yaşlı ve engelli aylıklarına, evde bakım maaşından sosyal ve ekonomik destek ödemesine kadar toplumun farklı kesimlerine sosyal yardımların 10-20 Mayıs tarihleri arasında ülke genelindeki hak sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılmasının ardından, destek ödemelerine dair gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeye başlandı. Bu çerçevede, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftçilere yönelik Aile ve Gençlik Fonu ödemeleri başlarken, söz konusu ödemelerin ayrıntılarına ilişkin Bakan Mahinur Özdemir Göktaş açıklamalarda bulundu.

Faizsiz Evlilik Kredisi Ödemeleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı faizsiz evlilik kredisi için ilk aşamada deprem bölgesindeki şehirlerde başvuruları alırken, ödemeler de dün itibariyle başladı. 48 ay vadeli iki yıl geri ödemesiz 150.000 TL faizsiz evlilik kredisi desteği ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Mahinur Özdemir Göktaş:

"Projenin pilot uygulamasına Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'dan başladık. Proje kapsamında başvurusu onaylanan çiftlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi desteği sağlıyoruz. Fondan yararlanmak isteyen gençlerin, bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanması, bununla birlikte evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor. Başvurularını yapan çiftlerden şimdiye kadar başvuruları onaylanan 2 bin 283 çifte evlilik ve danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Eğitim programlarına katılıp resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerimize yönelik Aile ve Gençlik Fonu ödemeler bugün itibarıyla başlıyor. İlk etapta başvurusu onaylanan ve evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çifte toplam 67,5 milyon lira destek vereceğiz” dedi.

Aile Destek Turk Lirasi

Aile Bakanlığı 2024 Mayıs Ödemeleri

Aile ve gençlik fonu çerçevesinde 450 çifte toplam 67.500.000 TL destek sağlanırken, söz konusu desteklerin yanı sıra bakanlığın mayıs ayında gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği ödemeler merak edilen konular arasında yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mayıs ayında ilk olarak aile destek paketi ödemelerini iletmişti. Aile destek programı yardımlarının ardından yaşlı ve engelli aylıkları, evde bakım maaşı, sosyal ve ekonomik destek ödemesi yurt çapındaki hak sahiplerine iletildi. Önümüzdeki süreçlerde de farklı destek programları çerçevesinde ödemeler yapıldıkça bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metinleri yayınlanabilir.

Editör: Ali Ölmez