Mayıs ayında toplumun farklı kesimlerine sosyal yardım ödemeleri peş peşe yurt çapındaki vatandaşların hesaplarına yatırıldı. 21 Mayıs tarihine kadar evde bakım maaşı, yaşlı ve engelli aylıkları, sosyal ve ekonomik destek ödemesi, aile destek paketi ödemesi verilirken, söz konusu desteklerin sağlanmasının ardından farklı sosyal yardım programları ile ilgili araştırmalar sürüyor. Destek ödemeleri verildikçe bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metinleri yayınlanırken, Kurban Bayramı öncesinde çeşitli desteklerin iletilip iletilmeyeceği de merak edilen konular arasında yer alıyor.

Aile Bakanlığı Bayram Öncesi Destek Ödemeleri

Mayıs ayı destek ödemelerinin sağlanmasının ardından Kurban Bayramı öncesinde sosyal yardımların verilip verilmeyeceği merak ediliyor. Ramazan Bayramı öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pek çok destek ödemesinin tarihini erkene çekmişti. Bu çerçevede, evde bakım maaşı, yaşlı ve engelli aylıkları, sosyal ve ekonomik destek ödemesi, aile destek paketi ödemeleri Ramazan Bayramı öncesinde nisan ayında ülke genelindeki vatandaşlara iletilirken, 16 Haziran tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde çeşitli desteklerin verilip verilmeyeceği merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımları genellikle ayın ortasında ilettiği için 10-20 Haziran tarihleri arasında sosyal yardımlar verilebilir ancak Kurban Bayramı öncesinde destek ödemelerinin erkene çekileceğine ilişkin bir karar alınması halinde haziran ayının ilk günlerinde bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanacak duyurular ile kamuoyunu bilgilendirilebilir.

Aile Destek Turk Lirasi

Sosyal Yardım Zamları 2024 Temmuz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 16 Haziran tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde destek ödemelerinin tarihlerini erkene çekip çekmeyeceğine dair sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşlar güncel gelişmeleri yakından takip ederken, sosyal yardımlardaki artışlar da mayıs ayının ilk günlerinden itibaren en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ocak ayında sosyal yardımlara yılın son altı ayındaki enflasyon verisine göre zam yapılmış ve destek ödemeleri yüzde 50'ye yakın oranda zamlanmıştı. Temmuz ayında ise yılın ilk altı ayındaki enflasyon verileri dikkate alınarak maaşlarda artışa gidilecek. Bu çerçevede, memur maaş zammının netlik kazanmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş destek ödemelerindeki artışlara ilişkin kamuoyunu bilgilendirecek.

Sosyal Yardım Zam Tahmini 2024

Sosyal yardım ödemelerine hangi oranda zam yapılacağına ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat ocak, şubat, mart ve nisan ayı enflasyon verileri dikkate alınarak gerçekleşen hesaplamalara göre yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu oranın yükselmesi bekleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının temmuz ayının ilk günlerinde açıklanması sonrasında sosyal yardımlar da yüzde 20 ile 25 aralığında artışa gidilebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da zammın netlik kazanmasının ardından açıklamalarda bulunacak.

Editör: Ali Ölmez