Geçtiğimiz hafta aile destek paketi ödemelerinin, yaşlı ve engelli aylıklarının sağlanmasının ardından evde bakım maaşı ile ilgili araştırmalar başlamıştı. Evde bakım maaşının hangi tarihte hesaplara aktarılacağı merak konusu olurken, önceki aylardaki ödeme tarihleri dikkate alınarak mayıs ayı ortasında evde bakım maaşı ödemelerinin verilmesi beklenirken, evde bakım maaşı ödemelerinin bugün itibariyle sağlanmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu.

2024 Mayıs Evde Bakım Yardımı Ödemesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 4.2 milyar TL tutarında olan 7608 TL tutarındaki evde bakım maaşı ödemeleri mayıs ayında hesaplara yatırıldı. Evde bakım maaşı ödemelerinin sağlanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Mahinur Özdemir Göktaş:

“Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalışıyoruz. Evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 4,2 milyar TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırdık. Hali hazırda 560 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Turk Lirasi Odeme Promosyon

Evde Bakım Maaşı Zammı 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım yardımı ödemelerini bugün itibariyle hesaplara yatırmasının ardından evde bakım maaşından yararlanan vatandaşlar önümüzdeki süreçlerde destek ödemelerine hangi oranda zam olacağını merak ediyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemelerine memur maaş katsayısına göre zam yaptığı için temmuz ayının ilk günlerinde haziran ayı enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyurulması ve memur maaş zammının netlik kazanması sonrasında destek ödemelerindeki artışlar belli olacak. Memur maaşlarının yüzde 20 ile 25 aralığında zamlanacağına ilişkin tahminler bulunduğu için evde bakım maaşı da yüzde 20 ile 25 aralığında artabilir.

Editör: Ali Ölmez