Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ak Parti Sözcüsü Naci Ağbal’a rapor yazması için görev verildi. TBMM’de de CHP Milletvekili Ali Keven, yeni bir yasa tasarısı teklifi sunacaklarını açıklad

 Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ak Parti Sözcüsü Naci Ağbal’a rapor yazması için görev verildi. TBMM’de de CHP Milletvekili Ali Keven, yeni bir yasa tasarısı teklifi sunacaklarını açıkladı. Peki, 6 Kasım EYT’de son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak? İşte detaylar…

 Emeklilikte Yaşa Takılan, 6 milyon vatandaşın heyecan ve merakla beklediği yasa tasarısında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekilleri tarafından bugüne kadar dört kez, TBMM’ye taşınan erken emeklilik yasa tasarı meclisten geçirilememişti. İlk etapta bir milyon vatandaşın yararlanması beklenen yasa tasarısının, Sosyal Güvenlik Sistemi’ne ağır bir maliyet yükleyeceği düşünülüyor. Bu nedenle de, prim borcu bulunmamasına rağmen; yaş sınırı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların meraklı bekleyişi sürüyor. Konuyla ilgili her gün yeni bir açıklama yapılırken, somut bir adımın atılması emekli adaylarını hayal kırıklığına uğratıyor.

 Son olarak, devletin en yetkili ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken emeklilikle ilgili açıklama yaptı. Emeklilikte yaşa takılanlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’40 yaşında emekli mi olalım’’ açıklamasında bulundu. Vatandaşların yoğun tepkisine neden olan bu açıklama sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ak Parti Sözcüsü Naci Ağbal’a rapor hazırlama görevi verildi. Sözcü Ağbal’ın hazırlayacağı rapora göre Ak Parti, erken emeklilik yasası için harekete geçecek. Hafta başında CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, TBMM’de basın toplantısı yaptı.

 Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların yaşadığı mağduriyete dikkat çeken Milletvekili Keven, Meclis’e yeniden yasa teklifi sunmayı düşündüklerini söyledi. 2020 yılında da meclisin ana gündem maddelerinden birisinin emeklilikte yaşa takılanlar için düzenlenecek yasa tasarısı olacağı netlik kazandı. MHP’de Ak Parti ile birlikte hareket etmeye karar verdi. Önümüzdeki hafta yasa tasarısının şekillenmesi ve oylamaya sunulması bekleniyor.

Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar olacak?

“CUMHURBAŞKANIM EYT ÇIKAR MI?”

Burada bulunan bir kadın Erdoğan'a seslenerek, “Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı?” dedi. Erdoğan, “Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur” yanıtını verdi.


Bunun üzerine kadının, “Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?” demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra “toplantıya geç kalıyorum” diyerek buradan ayrıldı