Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan'ı Ersin Tatar, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın davetlisi olarak Kayseri'ye geldi. Kayseri'de esnaf ve pastırmacıları ziyaret eden KKTC Başbakan'ı Tatar, ''Yıllardır bu kadar güzel ve lezzetli pastır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan'ı Ersin Tatar, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın davetlisi olarak Kayseri'ye geldi. Kayseri'de esnaf  ve pastırmacıları ziyaret eden KKTC Başbakan'ı Tatar, ''Yıllardır bu kadar güzel ve lezzetli pastırma yememiştim. Kayseri hem geleneksel yemekleri hem de modern kentleşmesi ile örnek bir kent olmayı başardı'' dedi. Tarihi Kayseri Kalesi'ndeki müzeyi de gezen Tatar, beğenisini ''muhteşem'' sözcüğüyle ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Kayseri programının ilk gününde öncelikle Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi’ni ziyaret etti. Başbakan Tatar’a Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç eşlik etti.

“MEHMETÇİĞİMİZE DUA EDİYORUZ”

Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi girişinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Ersin Tatar, Bahar Kalkanı başta olmak üzere Türk Ordusu tarafından yapılan operasyonları değerlendirdi. Mehmetçiğimize başarı dilediklerini ifade eden Başbakan Tatar, “Bütün dualarımız onlarla. Bu coğrafyada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin de barış ve huzur için olması için Türkiye’nin güçlü olması lazım. Şehitlerimiz için çok üzüldük, çok acı çektik. Türk ulusuna başsağlığı diliyorum” dedi.

Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi içindeki Arkeoloji Müzesi’ni gezen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, daha sonra kültür sanat merkeziyle ilgili bilgi aldı ve ardından pastırmacı esnafının yoğunlukta olduğu Cumhuriyet Meydanı’ndaki esnafları ziyaret etti.

Evden cephanelik çıktı! Evden cephanelik çıktı!

“BÖYLE GÜZEL PASTIRMA YEMEDİM”

Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç ile birlikte pastırmacı esnafını ziyaret eden Başbakan Tatar’a esnaf tarafından pastırma ikram edildi. Başkan Büyükkılıç’ın, “Pastırma denince akla neresi gelir” sorusuna “Elbette Kayseri” cevabını veren Başbakan Tatar, pastırma doğradı ve “Yıllardır böyle güzel pastırma yemedim” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve vatandaşlarla selamlaşan ve onlardan büyük ilgi gören Başbakan Ersin Tatar, “KKTC’nin es cumhurbaşkanlarından Derviş Eroğlu’nun Kayserili olduğunu ve Kayseri’de akrabaları bulunduğunu söyledi. Esnaf ziyaretleri Tarihi Kapalıçarşı esnafıyla devam etti. Esnaf ve vatandaşların ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirmeleri üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç’ın kendisini Kayseri’ye davet ettiğini dile getiren Başbakan Tatar, kendisinin de bu davete hemen icabet ettiğini belirtti. Bu sırada bir vatandaşın Kıbrıs’ta askerlik yaptığını ifade etmesi üzerine Başkan Büyükkılıç, herkesin Kıbrıs ile bir bağı olduğunu söyledi. Başbakan Tatar da bu bağların zenginlik olduğunu dile getirdi. Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç ile esnaf ziyaretleri yapan Başbakan Tatar, bir esnafın ikramı üzerine kahve içtiler ve vatandaşlarla fotoğraf çektirdiler.

MÜZEYİ “MUHTEŞEM” BULDU

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Vali Şehmus Günaydın ve Başkan Memduh Büyükkılıç ile birlikte Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’ni de gezdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Kayseri’ye kazandırdığı müze ile ilgili bilgiler alan Başbakan Tatar, müzenin dijital olarak yazılan ve saklanan şeref defterine “Muhteşem” ifadesini yazdı. Başbakan Ersin Tatar daha sonra Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ni de gezdi.