Türkiye'den Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyelilerin sınır bölgesinde sergiledikleri davranışlar yurt genelinde tepkilerin oluşmasına neden oldu. Kayseri'nin Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde yaşayan Suriyeli'nin evlerine ve işyerlerine taşlı saldırılar olduğu

Türkiye'den Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyelilerin sınır bölgesinde sergiledikleri davranışlar yurt genelinde tepkilerin oluşmasına neden oldu. Kayseri'nin Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde yaşayan Suriyeli'nin evlerine ve işyerlerine taşlı saldırılar olduğu belirlendi. 

Kayseri OSB’den alt yapıya bir yatırım daha Kayseri OSB’den alt yapıya bir yatırım daha

Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde hayatını sürdüren Suriyeliler tedirgin ve korku dolu anlar yaşamaya başladı. Yaklaşık 200 Suriyeli hanenin bulunduğu mahallede ev ve işyerlerine kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından taşlı saldırı düzenlendi. Suriyelilere ait olduğu bilinen araçlarınsa lastikleri patlatıldı. 3 gündür belirli aralıklarla süren saldırılar sonucu Suriyeli aileler evlerini terk etmeye başladı. Polis ekipleri mahallede düzenli aralıklarla devriye gezileri yaparak olası bir gerginliğin önüne geçmeye çalışıyor. Mahalle sakinlerinden 57 yaşındaki Abdullah Avcı, evinde eşi ve çocuklarıyla oturduğu esnada dışarıdan camlarına taş atıldığını belirtti. Korku ve üzüntü içerisinde olduklarını ifade eden Suriyeli Abdullah Avcı, ''Biz Suriye'deki savaştan dolayı Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldık. Bizim elimizden hiçbir şey gelmez. Türk askerlerinin İdlib'de şehit olmasından dolayı vatandaşların tepki vermesini anlıyoruz. Biz de en az Türkler kadar şehitlere üzülüyoruz. Türkiye bize zor günümüzde kucak açtı. Burada yıllardır kardeşlik ve birlik içerisinde yaşıyoruz. Çocuklarımın can güvenliği için endişe duyuyorum. Fakat, biz Türkiye'den hiçbir yere gitmeyi düşünmüyoruz. Türkiye İslam'ın en önemli ülkesidir. Bize zor günümüzde Araplar değil, Türkler yardım eli uzattı'' diye konuştu. Öte yandan Suriyelilerin birlik mesajı vermek amacıyla evlerinin camlarına Türk Bayrakları astıkları görüldü. Sadece Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde değil; Danışmentgazi Mahallesi'nde de Suriyelilerin araçlarına zarar verildiği tespit edildi.