Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan 6 sanıktan 5'ine, 1 yıl /6 ay / 22 gün ile 7 yıl / 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.4. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmalarda , tutuklu sanık daha önce meslekten ihraç edilen öğretmen

 Kayseri'de FETÖ - PDY soruşturmasında yargılanan 6 sanıktan 5'ine, 1 yıl /6 ay / 22 gün ile 7 yıl / 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.4. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmalarda , tutuklu sanık daha önce meslekten ihraç edilen öğretmen Sabır Bulut ile tutuksuz sanıklar Özhan A. , Erhan Ş. ,  Ahmet D.D , İsmail K. ve Betül Y. ile avukatları hazırda  bulundu.

Sanık Bulut, esasa ilişkin savunmasında, örgütün gizli haberleşme programı olan ByLock'u indirmediğini, kullanmadığını ve yazışmaları kendisinin yapmadığını iddia etti.

 Örgüt elebaşının talimatıyla Bank Asya'ya para yatırmadığını söyleyen Bulut, aynı örgüt kapsamında yargılanan eşinin beraat ettiğini belirterek, kendisi de aynı talepte bulundu. Kapatılan Melikşah Üniversitesi eski çalışanı sanık muhasebeci Erhan Ş. de örgüt elebaşının talimatıyla Bank Asya'ya para yatırmadığını ve suçsuz olduğunu savundu. Etkin pişmanlıkta bulunan askeri öğrenciler İsmail K. ve Ahmet D. D, örgüte ne zaman katıldıklarını, örgütte geçirdikleri süre, kullandıkları kod ismi ve bu süre zarfında irtibat halinde oldukları örgüt mensuplarını teşhis ettiklerini belirterek beraatlarını istedi.

Sanıklardan stajyer olan Avukat Betül Y. ise ByLock ve Bank Asya iddialarını reddetti . Suçsuz olduğunu öne süren Betül Y,

- "Bilerek ve isteyerek hiçbir örgüte yardım etmedim. Babam da tutuklu. Örgüt en çok ailemi mağdur etmiştir. Beraatimi istiyorum." dedi.

    Sanık Özhan A. ise kapatılan Zaman gazetesine abone olmadığını ve okumadığını savunarak beraatini talep etti.

 Mahkeme heyeti, sanık Sabır Bulut'a, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay, sanık Erhan Ş .'ye 2 yıl 1 ay, sanıklar Ahmet D.D, İsmail K. ve Betül Y'ye 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezası verdi. Sanık Özhan A'nın ise aynı suçtan delil yetersizliğinden beraatine hükmedildi.

Vali Çicek'in talimatıyla kurulan Güven Timi huzur sağlıyor Vali Çicek'in talimatıyla kurulan Güven Timi huzur sağlıyor

Sanıklar Ahmet D. D, İsmail K. ve Betül Y'ye verilen cezaların hükmünün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar veren heyet, sanık Bulut'un da tahliyesini kararlaştırdı.