banner115
14 Şubat 2020 Cuma 22:42
Kayseri'de 6 firmada sucuk içinde sakadat çıktı, Bakanlık ifşa etti!

Tarım ve Orman Bakanlığı Kayseri'de sucuk içinde sakadat tespit etti. Kayseri'de bu 6 firma Bakanlık tarafından tek tek ifşa edildi. İşte Kayseri'de sucuk içinde sakadat karıştıran firmalar şu şekilde;

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

•Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

•Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

•Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

•Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1486 firmaya ait 3301 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İŞTE O KAYSERİ FİRMALARI 

VE İFŞA EDİLEN ÜRÜNLERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Kayseri’de üretim yapan;

Sahabiye Mahallesi’nde bulunan Medine Et ve Gıda Ltd. Şti.’nin çiğ dana köfte ürününde sakadat,

Alsancak Mahallesi’nde bulunan Altınyayla Kasabı’nın dana etli hazırlanmış sucuk içinde sakadat,

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde bulunan Dostlar Kasabı’nda dana etli hazırlanmış sucuk içinde kanatlı eti ve sakadat,

Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Dörtyol Şarküteri’de dana etli hazırlanmış sucuk içinde sakadat,

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde bulunan Sönmez Kasabı’nda dana etli hazırlanmış sucuk içinde sakadat,

Yenipervane Mahallesi’nde bulunan Çizmeli Et ve Et Ürünleri’nde dana etli hazırlanmış sucuk içinde sakadat tespit edildiğini duyurdu.

İfşa edilen firmalar ve ürünlerinin listesine Bakanlığın internet sitesineki şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/1113/Kamuoyu_Duyurusu_2020-2.pdf

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.