2018 yılının yaklaşması ile tüm emeklilerin aklında ‘’ Maaşlarımıza yapılacak zam ne kadar olacak? ‘’ sorusu. Emekliler için yapılacak zamlar masaya yatırıldı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak zammında 3 formül gündeme getirildi. En düşük maaş zammı 3

 2018 yılının yaklaşması ile tüm emeklilerin aklında ‘’ Maaşlarımıza yapılacak zam ne kadar olacak? ‘’ sorusu. Emekliler için yapılacak zamlar masaya yatırıldı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak zammında 3 formül gündeme getirildi. En düşük maaş zammı 3 olabilir denilirken diğer olasılıklarla bu rakamın artırılacağı konuşuldu. Zammın yüzde 3,5 ve yüzde 5,01 diye açıklamalarda bulunuldu.

Bakan Bilgin açıkladı: İşte EYT'de son durum Bakan Bilgin açıkladı: İşte EYT'de son durum

 Türkiye’de toplamda yaklaşık 12 milyon civarında emekli bulunmakta. Doğal olarak her yeni yıla girerken emekli vatandaşın aklına zam ne kadar olacak yada bu sene yapılan zam bizi tatmin edecek mi sorusu oluyor. Yine önümüzde ki ocak ayında emeklilerin maaşlarında zam artışı olacak. Memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş zammı yüzdeleri farklı hesaplanacak. Memur emeklilerinde toplu sözleşmede zam yüzde 4 olurken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinde ise enfilasyona göre zam olacak. Uzmanlar SSK ve BAĞ-KUR’lular için eylül ayının enflasyonunu baz alarak enfilasyon averilen 3 formülü gündeme getirildi. Bu taslağa göre Ocak zammı yüzde 3, yüzde 3,5 ya da yüzde 5,01 olarak belirlenecek. Türkiye İstatik Kurumu’nun verilerine göre bu oran TemmuzEylül enfilasyonu yüzde 1,32 olarak gerçekleşecek. Eylülde yıllık enfilasyonda ise artış olacak ve enfilasyon yüzdesi 11,2 olarak gerçekleşecek.