Ehliyet alımında yeni bir değişiklik meydana geldi. Motorlu taşıt sürücüleri kurslarında şoför adayının sınava girebilecek potansiyele eriştiği ölçülen ön sınav kaldırıldı.

 Ehliyet alımında yeni bir değişiklik meydana geldi. Motorlu taşıt sürücüleri kurslarında şoför adayının sınava girebilecek potansiyele eriştiği ölçülen ön sınav kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ehliyet konusuna ilişkin bir değişiklik geldi. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nde önemli bir değişiklik yapıldı. Yeni yönetmeliğe göre motorlu taşıt sürücüleri kursunda sınav öncesi kişinin ana sınava girebilecek düzeye ulaşıp ulaşmadığı ölçülen ön sınav kaldırıldı. Ayak bağı olarak nitelendirilen eski sistemle beraber farklı değişimler de meydana geldi.  

 Yeni Milli Eğitim motorlu taşıt sürücüleri yönetmeliğinde güzergahın tanımı tam manası ile yapıldı. Motorlu taşıt sürücüleri kurslarında yapılan uygulama sınavlarının ve de direksiyon dersi eğitimlerinin Milli Eğitim tarafından belirlenmiş güzergahta yapılma şartı getirildi. Ayrıca yine yapılan bu değişiklik bağlamında tır, kamyon ve kamyonet gibi araçların sertifikasının verildiği sınavlarda görevli olan komisyon üyesi ve direksiyon usta öğreticisinin aynı anda takip aracında yer alması yeniliği de getirildi. Ayrıca sınavda görev yapacak olan tüm personellerin ücretleri de yeniden belirlendi. Yönetmelikle beraber duyurulan yeni ücretler şöyle: Direksiyon eğitim dersinin uygulama sınavında ve değerlendirme komisyonunda görev alan eğitimcilerin katıldıkları her sınav günü için alacakları brüt ücret 263 TL'den 338 TL'ye çıkarıldı. 

TOKİ'ye borcu olanlara müjde TOKİ'ye borcu olanlara müjde