İspanya'da bağımsızlık tartışmaları devam ediyor. Katolonya yönetimi resmen bağımsızlığını ilan etti. Konuyla alakalı Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. 

İspanya'da bağımsızlık tartışmaları devam ediyor. Katolonya yönetimi resmen bağımsızlığını ilan etti. Konuyla alakalı Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. 

Dışişleri Bakanlığı'nın Katolonya'nın ilan etmiş olduğu tek taraflı bağımsızlık ile alakalı şunları söyledi: "Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile anayasaya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz." denildi. 

Erciyes Esen Makinaspor’da yeni dönem Erciyes Esen Makinaspor’da yeni dönem

Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklamasının Tamamı 

"İspanya'da Katalonya Özerk Bölgesiyle ilgili yaşanan gelişmeleri yakından izlemekteyiz. 

Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu'nun bugün öğleden sonra aldığı bağımsızlık ilanı kararı doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmemektedir. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile Anayasa'ya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz. Parlamento'nun tek taraflı kararının İspanya Anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığını, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz. 
 
Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz. 

Türkiye, dost ve müttefik İspanya'nın hükümet ve kurumlarının bu sınamayı aşabileceğinden kuşku duymamakta ve bu yöndeki çabalarını desteklemektedir." 

Genel olarak Türk Dışişleri Bakanlığı, İspanya'nın bölünmez bütünlüğünün arkasında olduğunu belirtti. İspanya yönetimi de bölgeye silahlı güçlerini gönderme kararı aldı ve Katalan yöneticiler ile alakalı tutuklama kararı çıktı.