Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ders saati sürelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Öğrenci ve velileri yakından ilgilendiren açıklamanın akabinde ders saatlerinin kısalıp kısalmayacağı büyük bir merak konusu oldu. Peki ders saatleri kısalacak mı? İşte Mil

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ders saati sürelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Öğrenci ve velileri yakından ilgilendiren açıklamanın akabinde ders saatlerinin kısalıp kısalmayacağı büyük bir merak konusu oldu. Peki ders saatleri kısalacak mı? İşte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamaları... 

 Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde ortaya ders sürelerinin azalmasına yönelik bir görüş attı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ‘’Şimdi öğrenme süresi hızlandı. Bizim zamanımızda ders saati 50 dakika falandı. Şimdi bu süre giderek azaldı. 20-25 dakika en idealidir diye düşünüyorum.’’  diye konuşan Bakan Yılmaz 2017 Valiler Buluşması programında yine bu konuya değinerek önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Yılmaz'ın Açıklamaları 

"Bir gün Gaziantep'teki bir programda Fatma (Şahin) Hanıma, 'Ne kadar konuşayım?' diye sordum. O da 'bir ders saati kadar' dedi. Bir ders saati 40 dakika, 40 dakikada da bıraktım. Şimdi artık öğrenme süresi hızlandı. Bizim zamanımızda ders saati 50 dakika falandı. Şimdi bu süre giderek azaldı. 20-25 dakika en idealidir diye düşünüyorum." 

Anaokulu öğrencileri hayvan sevgisiyle yetişiyor Anaokulu öğrencileri hayvan sevgisiyle yetişiyor

Bakan Yılmaz, kaliteli eğitimin unsurlarından bir tanesinin derslik başına düşen öğrenci sayısının makul seviyede olması gerektiğine işaret ederek, "İlkokulda da lisede de 70 kişilik sınıflarda okudum. Bizim dönemde ders saati 50 dakika falandı. Dolayısıyla bir öğretmen bir sınıfa girdiğinde her öğrencisine bir dakika ayıramazsa burada kaliteli bir eğitimden bahsedilebilir mi? Dolayısıyla şimdi proje okullarımızda 30 sayısı var. Sınıflarda öğrenci sayısını 30'un altına düşürmek lazım. Bizden önce derslik başına düşen öğrenci sayısı 36'ydı, şimdi bu sayı 24'e düştü" bilgisini verdi.