ABD’nin Kudüs İsrail’in başkenti olacak kararından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika haberlerine göre Kudüste’ki gelişmelerle alakalı Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefonda görüştüğünü öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen bilgilere göre Erdoğan Kudüs’teki gelişmelerle alakalı bugün bir ülkenin Cumhurbaşkanları ile gün boyunca telefonda görüşmeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakisytan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev , Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Kudüs ile ilgili görüşmeler yaptı. Edinilen bilgilere göre 4 büyük liderin telefon görüşmelerinde Kudüs’ü korumalıyız mesajları içeriyordu. Görüşmeler boyunca ABD yönetiminde olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma teşebbüsünün Ortadoğu barış sürecin olumsuz yönde etkileyeceğini dikkat çekerek 4 büyük lidere bu konu hakkında vurgular yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Müslümanlar için kutsal şehir olan Kudüs’ün ve şehrin statüsü bakımından da korunması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeleri boyunca barış ve istikrarlı olark 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin dahilinde olması gerektiğini ifade etti.

Tüm İslam dünyasının kalbi Kudüs için atıyor ve Kudüs tekrar bağımsızlığını ilan edip ABD’nin Kudüs kararını çekene kadar tüm Müslüman ülkeler Kudüs’e destek vermeye devam edecek. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmaması konusunda tüm İslam devletlerinin kalbi Kudüs için atacak.